неділя, 4 березня 2018 р.

100-річчя затвердження тризуба державним гербом УНР

25 лютого 2018 року Україна відзначила 100-річчя з часу затвердження Тризуба  державним гербом Української Народної Республіки.

        З відродженням української державності у 1917 році постало на порядок денний питання державного герба України. Але лише проголошення незалежності  УНР спонукало творців української держави перейти до конкретних заходів герботворення. Саме тоді, у листопаді 1917 р. за ініціативою Генерального секретаря освіти було створено геральдично-прапорну комісію на чолі з Д. Антоновичем.
        Були різні пропозиції, зокрема про використання історичних символів —  «козака із мушкетом» або Архистратига Михаїла,  запозичення досвіду творення символіки Франції — на синьому полі герба розмістити літеру «У» або абревіатуру «УНР»,  копіювання емблеми США — на синьому полі герба помістити золоті зірки за кількістю земель України або літер у слові «Україна». Серед різноманітних проектів державного герба, з'явилася ідея великого герба. Так, історик Михайло Грушевський запропонував намалювати золотий плуг на синьому полі як символ творчої мирної праці, а навколо нього державні знаки старої України — тризуб Володимира, святий Юрій з галицько-волинським левом на щиті, козак Війська Запорозького, київська куша та львівський лев. Вінчати гербовий щит мусив голуб з гілкою оливи, як вісник національного замирення і спокою. Ці символи, на думку вченого, підкреслювали культурний характер Української республіки. Проте, робота комісії так і не була завершена.
      25 лютого 1918 року в Коростені Українська Центральна Рада прийняла Тризуб за герб УНР. На це рішення вплинуло зокрема те, що тризуб набув популярності в країні, оскільки його було зображено на нововведених у грудні 1917 року карбованцях22 березня 1918 було встановлено малюнки великого та малого державних гербів, за проектом В. Кричевського.
         З 22 січня 1919 року згідно з законом про Злуку Тризуб став використовуватися і як герб Західної області УНР. Залишався він гербом гетьманської держави  П. Скоропадського,  а також Директорії.

(Також пропоную переглянути).

(За матеріалами інтернет видань підготував Дячук І.І.)



Немає коментарів:

Дописати коментар